Historia

Niepokalanów Lasek poświęcony 17 czerwca 1939 przez o. Maksymiliana Kolbego, do 1986 służył braciom jako dom wypoczynkowy. Tamtego dnia Święty powiedział:

Dom wypoczynkowy z całym jego otoczeniem to poważna część składowa Niepokalanowa… używajmy tego wszystkiego, aby po ciężkiej pracy wypocząć, nabrać sił i więcej jeszcze dla zbawienia dusz, dla Niepokalanej pracować, coraz więcej się poświęcać.

Dziś Niepokalanów Lasek dla wielu ludzi jest miejscem, do którego chętnie i często wracają. Tutaj czują się jak w domu Matki. Chodząc leśnymi ścieżkami, stąpa się niemal po śladach św. Maksymiliana... oraz tylu innych braci, którzy trudzili się dla Niepokalanej i tu znajdowali wytchnienie.

Zgodnie z zamysłem o. Maksymiliana, ludzie mają tutaj nabierać sił, odzyskiwać zdrowie - św. Maksymilian rozumiał to dosłownie; dzisiaj rozumiemy to przede wszystkim w sensie duchowym.

Niepokalanów Lasek nieprzerwanie służy formacji chrześcijańskiej i rycerskiej dla wszystkich tych, którzy szukają pogłębienia swego życia z Bogiem - na wzór św. Maksymiliana.

Ośrodek Formacyjny Rycerstwa Niepokalanej, popularnie zwany "Laskiem", w latach 1999-2004, dzięki pomocy ludziom dobrej woli, został rozbudowany i nowocześnie wyposażony, a 17 czerwca 2004 uroczyście przez kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski, poświęcony.